niedziela, 12 stycznia 2014

Konik z Dalarna

 Bardzo lubię konika Dala.W mojej pracowni jego szablony, różnej wielkości mają swoje szczególne  miejsce. Koniki wręczam z różnych okazji moim znajomym,rodzinie,przyjaciołom...Kolory i ich wielkość dopasowuję indywidualnie w zależności od tego komu go daję.

Koń Dala, Konik Dala, Konik z Dalarna

 "Konik z Dalarna, jest jednym z najbardziej rozpoznawanym na świecie, symbolem Szwecji. Tradycją stało się dawanie rzeźby w prezencie. Dostawali je między innymi; Bob Hope, Elvis Presley czy Bill Clinton. Figurka konika jest ręcznie strugana z drewna sosnowego."


"Drewniana postać konia, w ludowej tradycji Skandynawii, jest postacią odstraszającą złe demony. Wieszano go nad wejściem do domu. Legenda głosi, że w długie jesienno-zimowe wieczory, drwale w swoich chatach na wyrębie, oddaleni od rodzin, robili dla swoich dzieci zabawki w formie konika. Wracając do domu, wręczali dzieciom by strzegły ich przed złymi duchami.""Każdy egzemplarz, ze względu na ręczne wykonanie, jest niepowtarzalny i osiąga wysoką cenę sprzedaży. Wyrabiane są w wielkościach od 3 cm do 75 cm."   źródło: Wikipedia12 komentarzy:

 1. Konik śliczny, fajne rzeczy tworzysz. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps. Czy wiesz że przy komentarzach masz włączoną weryfikację słowną?

   Usuń
  2. Dziękuję za zwrócenie uwagi,problem chyba usunięty.Pozdrawiam

   Usuń
 2. Fajnie poznać trochę historii tych koni, bo zawsze człowiek tylko ogląda i się zachwyca formą, a nic o niej nie wie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oryginalny, dziękuję serdecznie za komentarzyk u mnie - serdecznie pozdrawiam:)papa

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny! Bardzo podobały mi się zawsze te koniki. Zdobione również ale ten w prostej formie jest cudny!
  Pozdrawiam!
  Iza

  OdpowiedzUsuń
 5. dziękuję za odwiedziny .
  masz piękne wpisy i wspaniale pasje.
  drewno jest bardzo wdzięczne i ma w sobie to cos co sprawia że chętnie się nim otaczamy . Chyba jakas tęsknota za natura przemawia w tej chęci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drewno jest wymagającym materiałem,szczególnie na etapie obróbki.Ale później odwdzięcza się swoim pięknem przez wiele lat,a im ich więcej tym lepiej.Dziękuję za piękny wpis.

   Usuń

Zobacz również

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...